وقتی دروغ نردبان ترقی می‌شود - پایگاه مقاومت شهید دکتر شهریاری دانشگاه فسا

پایگاه مقاومت شهید دکتر شهریاری دانشگاه فسا

 
وقتی دروغ نردبان ترقی می‌شود
نویسنده : طهماسبی - ساعت ۱۱:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/۱٠/٤
 

پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند: دروغگو، دروغ نمی‌گوید، مگر به سبب حقارتی که در نفس خود، احساس می‌کند. با توجه به فرمایش پیامبر مکرّم اسلام می‌توان گفت، تمام علل دروغگویی مانند ترس از مجازات، نیازهای ارضا نشده و ... ناشی از احساس حقارتی است که شخص در خود احساس می‌کند و سعی دارد آن را در پشت دروغ خود پنهان کند.


دروغ روح ایمان را در افراد جامعه از میان می‌برد و افرادی که روح ایمان و تقوای خود را از دست بدهند پایبندی کمتری نسبت به مسائل اجتماعی دارند و ممکن است هنجارهای اجتماعی را زیر پا بگذارند. بنابراین باید گفت دروغ در جامعه مهم ترین عامل افزایش نابهنجاری ها و حریم شکنی ها و قانون شکنی هاست.  

فعالیت‌های اجتماعی نیازمند داشتن تعادل روحی و جسمی است گاهی انسان با گفتن دروغ، استرس‌های زیادی را تحمل می‌کند که به لحاظ جسمی و روحی آزار دهنده می باشد از این رو اجتناب از دروغ می‌تواند در امور اجتماعی موجب آرامش شود.  افراد دروغ گو غالباً عصبانی و پرخاشگر نیز می شوند زیرا برای بیان دروغ و حفظ شرایط تلاش مضاعفی انجام می دهند و متحمل فشارهای عصبی زیادی می شوند تا دروغشان برملا نگردد از این رو آستانه تحمل این افراد کاسته می شود که عصبانیت می تواند تبعات ناخوشایندی در جامعه داشته باشد.

هر نابهنجاری آثار و تبعاتی در فرد و جامعه و در دنیا و آخرت به جا می گذارد. از جمله آثاری که قرآن برای دروغ در حوزه شخصی بیان می کند که نخستین کسی که از دروغ زیان می بیند خود دروغگوست. (غافر آیه 28) قرآن از مردم می خواهد که از دروغ پرهیز کنند; زیرا دروغگویی امری زیان آور برای انسان است (همان) افزون بر این موجب می شود تا در زمره ستمگران قرار گیرد (آل عمران آیه 94 و انعام آیه 21 و 93 و 144) و در دنیا از رستگاری محروم گردد (یونس آیه 69 و نحل آیه 116) و از هدایت الهی نصیب و بهره ای نبرد. (زمر آیه 3 و نیز غافر آیه 28) و در آخرت نیز روسیاه برانگیخته شود. (زمر آیه 60)

از مهم ترین آثار دروغگویی در حوزه اجتماعی، سلب اعتماد عمومی است. افزایش دروغ در میان افراد جامعه، هرگونه قضاوت و داوری درستی را سلب می کند و اشخاص در تعامل با یک دیگر نمی توانند به گفتارهای یک دیگر در هیچ حوزه ای اعتماد کنند.