لیالی با فضیلت قدر

«شب قدر» واژه‌ای قرآنی است. این شب در قرآن، در سوره قدر، با صفت «مبارکه» یاد شده و بهتر از هزار ماه دانسته شده است. « انا انزلنه فی لیله مبارکه، لیله القدر خیر من الف شهر » (ما قرآن را در شب مبارک فرو فرستادیم. شب قدر از هزار ماه برتر است.)


در شب قدر، همه امورات عالم اندازه‌گیری می‌شود و به تصویب حجت خدا در هر زمان می‌رسد. دقیقاً معلوم نیست شب قدر کدام شب است؛ گروهی آن را در طول سال محتمل می‌دانند و گروهی در ماه رمضان، گروهی یکی از 12 شب آخر این ماه و گروهی یکی از شب‌های بیست و یکم، بیست و سوم و نوزدهم ماه رمضان را شب قدر می‌دانند. شیعیان نیز عموماً شب بیست و سوم را شب قدر می‌دانند.


این شب دارای اعمال فراوانی است که در کتب دعایی مذکور است. خوابیدن در شب قدر مذموم و شب‌زنده‌داری در آن مستحب است. بنا بر روایات، روز قدر هم به اندازه شب قدر ارجمند است. دعا و استغفار در شب قدر، وظیفه دانسته شده است و رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم بر دعا در آن و طلب عافیت از خداوند تأکید فرموده است. واقع شدن شهادت مولی‌الموحدین، امام علی(ع) در این‌ شب‌ها و توسل به این امام همام، معنویت خاصی به شب‌های قدر داده است.

برخی از توصیه‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برای استفاده‌ی هرچه بهتر و کامل‌تر از این فرصت گران‌بها:

با آمادگی معنوی وارد شب قدر شوید
 ساعات لیله‌القدر را مغتنم بشمارید
 از رذائل مادی خود را دور کنید
 بهترین اعمال در این شب، دعاست
 به معانی دعاها توجه کنید
 با خدا حرف بزنید
 از خدای متعال عذرخواهی کنید
 دلهایتان را با مقام والای امیر مؤمنان آشنا کنید
 به ولیّ‌عصر، ارواحنافداه، توجّه کنید
 در آیات خلقت و سرنوشت انسان تأمّل کنید
 برای مسائل کشور و مسلمین دعا کنید
 حاجات خود و مؤمنان را از خدا بخواهید  

/ 0 نظر / 27 بازدید