استفتائات 2

سوال : در صورت حضور ارباب رجوع در محل کار و همزمانی با لحظه نماز اگر بخواهیم در برنامه نماز اول وقت شرکت کنیم در حالیکه ارباب رجوع باید معطل بماند تا ما باز گردیم، تکلیف چیست؟

دفتر رهبر معظم انقلاب:  نماز اول وقت از مستحباتی است که بسیار مورد تاکید است و تاخیر آن به طور کلی خوب نیست ولی در عین حال برای انجام دادن کار مهمتری مانند رفع حوائج مسلمین که لزوما باید در آن زمان انجام پذیرد می‌توان آن را به تاخیر انداخت و اشکال ندارد. در صورتیکه نیت شما خیر باشد ان شاالله از ثواب آن نیز بی‌‌نصیب نخواهید بود و مقام معظم رهبری فرموده اند : اقامه نماز در اول وقت مانعی ندارد مشروط به اینکه حقوق مراجعین تضییع نشود ( ترجمه اجوبه الاستفتائات، مقام معظم رهبری، ج 2، س 887)

 

سوال : اگر انسان با رعایت همة اصول اسلامی با مرد نامحرم یا دانشجوی همکلاسی صحبت کند آیا مرتکب گناهی شده است؟
جواب: در صحبت با نامحرم رعایت سه نکته ضروری است: 1 ـ سخن گفتن به قصد لذت نباشد. 2 ـ از ترقیق و تلطیف صدا اجتناب شود. 3 ـ خوف مفسده در بین نباشد. (ر.ک استفتائات امام (ره)، ج3، ص257)

 

سوال :آیا نگاه کردن اتفاقی به زنی که حجاب خود را رعایت نکرده حرام است؟
جواب: نگاه اتفاقی حرام نیست ولی باید سعی کنید که سریعاً نظر خود را برگردانید و نظر را ادامه ندهید. (ر.ک استفتائات آیت الله مکارم، ج2، ص254)

سوال : نگاه کردن به صورت استاد یا معلم بدون قصد ریبه چه حکمی دارد؟
جواب: نگاه کردن خانم به وجه و کفین و مواضعی که مردان به طور متعارف نمی پوشانند بدون لذت و ریبه اشکالی ندارد ولی چنانچه موجب وقوع در معصیت باشد جایز نیست. (استفتائات امام (ره)، ج3، ص262، س16)

سوال : در برخی از مکانهای فرهنگی و هنری پسران از کار کردن با دختران ممنوع هستند حال اگر در مکانهای فرهنگی و هنری دختران و پسران با رعایت کامل ظاهر اسلامی با یکدیگر کار کنند چه حکمی دارد؟
جواب: اختلاط دختران و پسران جوان موجب مفاسدی است که بر کسی پوشیده نیست هر چند رعایت حجاب بنمایند. بنابر این بهتر است برادران و خواهران هر کدام جداگانه به وظایف خود اشتغال داشته باشند. (ر.ک استفتائات امام (ره)، ج3، ص280)


سوال : اختلاط زن با مرد نامحرم تا چه حدّی جایز می باشد؟

جواب: در گفتگوها باید نکات زیر را مراعات نمایند: 1ـ از صحبت کردن به نحوی که موجب تلذذ و ریبه شود خودداری گردد. 2 ـ از شوخی کردن پرهیز از حرفهایی که موجب تهییج شهوت است باید خودداری شود. 4 ـ رعایت حجاب کامل بشود و از نگاه کردن حرام خودداری گردد. 5 ـ زن و مرد در یک محیط خلوت تنها نباشند. (ر.ک مسائل جدید از دیدگاه علماء و مراجع، ج1، ص137)

 

سوال : آیا استعمال عطر و مواد خوشبو برای بانوان در صورتی که به مشام نامحرم برسد اشکال دارد؟
جواب: بلی اشکال دارد. (ر.ک استفتائات آیت الله مکارم، ج1، ص229)

 

سوال : آیا شنیدن صدای زن به طور مطلق حرام است یا خیر؟

جواب: شنیدن صدای زن به طور مطلق حرام نیست بلکه در صورتی حرام است که معرض تحریک نامحرمان باشد. (استفتائات امام (ره)، ج3، ص271، س52 و، س56 ـ توضیح المسائل 12 مرجع، ج2، ص809 استفتاء از مقام معظم رهبری )

 

سوال : نظر شما در مورد برنامه های صدا و سیما من جمله سریالهایی که از شبکه های مختلف پخش می شود چیست؟ (مقلد آیت الله فاضل لنکرانی)

جواب: هر یک از برنامه هایی که مشتمل بر خلاف شرع از قبیل موسیقی مطرب و تشویق به بدحجابی و اختلاط زن و مرد یا سایر محرمات باشند موجب فساد اخلاقی و سست شدن ایمان می گردد و تماشای آن جایز نیست. (ر.ک جامع المسائل آیت الله فاضل لنکرانی، ج1، س995 و 1002)

سوال : به خاطر شرایط خاص رشته ام احتیاج به برقراری ارتباط با اینترنت دارم, دیدن تصاویر مبتذل چه حکمی دارد؟
جواب: در صورتی که تحصیل متوقف بر دیدن عکسهای مبتذل است نگاه بدون قصد لذت اشکال ندارد. (ر.ک استفتائات امام (ره)، ج3، ص270، س48)

 

امور بانـوان – دولتـخواه

/ 0 نظر / 17 بازدید